Кабінет ендоскопії

Контактна інформація

Кабінет ендоскопії знаходиться на 1-му поверху нашого центру.

Телефон (044) 560-76-72 | Email info@darncrp.kiev.ua

Послуги кабінету

Ректороманоскопія – метод інструментального обстеження прямої кишки та кінцевого (дистального) відділу сигмоподібної кишки шляхом обстеження їх за допомогою ректоскопа, введеного через задній прохід.

Ректороманоскопія є обов’язковим видом обстеження пацієнта, який звернувся за допомогою до проктолога, особливо при скаргах на кровотечі, виділення слизу та гною з заднього проходу.

Методика проведення

Ректороманоскопія виконується в колінно-ліктьовому положенні пацієнта (рачки). Змащений вазеліном ректоскоп вводять в анальний канал, потім видаляють обтуратор і поступово просувають апарат вперед, на глибину 20-35 см, розправляючи просвіт кишки повітрям за допомогою манжетки. При ректоскопії, як і при будь-якому іншому ендоскопічному дослідженні, може бути взято матеріал для гістологічного дослідження (біопсія).

Показання до ректороманоскопії

Показаннями до проведення ректороманоскопії є болі в області заднього проходу, виділення з нього крові, слизу або гною, порушення стільця (запори, проноси), підозра на захворювання прямої та сигмоподібної кишки. Значної популярності набуває ректороманоскопія здійснювана з профілактичною метою. Як профілактичну міру по ранній діагностиці злоякісних новоутворень прямої кишки, людям після 30 років рекомендується проводити ректороманоскопію один раз на рік. Ректороманоскопія повинна передувати рентгенологічному обстеженню товстої кишки, тому що незначні зміни в прямій кишці (маленькі пухлини, інфільтративні процеси або проктит) діагностуються тільки ендоскопічно.

Протипоказання

Абсолютних протипоказань до обстеження практично немає.
Відносними протипоказаннями є серцева декомпенсація, важкий загальний стан, звуження просвіту анального клапана та прямої кишки, гострі запальні процеси в області заднього проходу (гострий парапроктит, тромбоз гемороїдальних вузлів), при яких обстеження краще проводити після стихання гострих явищ; стенозуючі пухлини анального каналу; хімічні та термічні опіки в гострій стадії.

Підготовка до ректороманоскопії

Важливою умовою для проведення ректороманоскопії є ретельне очищення товстої кишки від вмісту. Напередодні ректоскопії хворим вдень призначають малошлакову дієту, увечері – тільки чай. Дослідження проводять натще. Увечері та за дві години до дослідження очищають кишечник за допомогою клізми. Перед ректороманоскопією обов’язково проводять огляд області заднього проходу та пальцеве ректальне дослідження. При цьому легко виявляються анальна екзема, дерматит, кондиломи, зовнішні отвори нориць, періанальний тромбоз, шкірні виразки (мариски), випнуті гемороїдальні вузли або поліпи, параректальної абсцеси, випадіння прямої кишки та пухлини.

Два варіанти підготовки до дослідження:

1 варіант: за добу перед дослідженням – безшлакова дієта (стіл №4 – виключити м’ясо, овочі, фрукти), ввечері – легка вечеря, після 18.00 не їсти, тільки чай. Зробити 2 очисні клізми напередодні ввечері, о 21.00 і 22.00, в день дослідження: вранці – 1 клізму і за 2 години до дослідження. Замість звичайних клізм можливе застосування мікроклізми «Нормакол».

2 варіант: напередодні ввечері – легка вечеря, після 18.00 не їсти, тільки чай, прийняти 2-3 пакети Фортрансу (1 пакет на 20 кг маси тіла) з 17.00 до 21.00. (1 пакет розчинити в 1 л води без газу, пити протягом години).

Тривалість дослідження 30 хвилин.

Висновок видається протягом 15 хвилин після закінчення дослідження.

Фиброгастродуоденоскопия представляє собою методику, що дозволяє візуально оцінити наявність підозрілих ділянок на слизовій оболонці шлунку і при необхідності провести біопсію, взявши невелику частину на аналіз.

Для проведення процедури використовується спеціальний гнучкий прилад – ендоскоп, кінець якого оснащений підсвічуванням і маніпулятором. За допомогою маніпулятора можна здійснювати ряд втручань: біопсію, заморожування виразок і т. п. Ендоскоп вводиться в шлунок через спеціальний мундштук, який пацієнт тримає в зубах.

ФГДС шлунка

Обстеження є безболісним, оскільки проводиться фиброгастродуоденоскопия шлунка під наркозом. При проведенні дослідження пацієнт може відчувати певний дискомфорт, однак якщо дотримуватися всіх рекомендації лікаря, то процедуру переноситься досить легко. Відразу після введення апарату, можуть спостерігатися відрижка, зригування, сльози, виділення з носа. Ці явища вважаються нормальною реакцією організму на лікарські втручання, тому соромитися або боятися їх не слід.

Використання товстих гастроскопів давно у минулому – в даний час застосовуються тонкі й рухливі апарати, завдяки чому і стала проводитися фиброгастродуоденоскопия шлунка дитині. Сучасна допоміжна апаратура дозволяє отримувати зображення високої якості, тому, грунтуючись на результатах обстеження, можна робити висновки про активність хронічної форми гастриту, виявити рак або виразку шлунка.

Види фиброгастродуоденоскопии

Залежно від цілей дослідження можна виділити лікувальну та діагностичну фіброгастродуоденоскопію. Виходячи з терміновості призначення, процедура може бути плановою або екстреною.

Діагностичне планове обстеження призначають у тому випадку, якщо симптоми дають підставу припускати наявність таких захворювань, як рак шлунка, гастрит, виразка. Дослідження можна провести з метою уточнення діагнозу або оцінки стану шлунка при проведенні спеціального лікування сусідніх органів. Якщо потрібна екстрена перевірка шлунка, фиброгастродуоденоскопия – те, що потрібно. Як правило, вона призначається, якщо виникає необхідність гранично швидко встановити джерело кровотечі, видалити і визначити місце розташування сторонніх тіл в шлунку. Лікувальна фиброгастродуоденоскопия спрямована на усунення проявів хвороби, наприклад, може використовуватися для видалення поліпів.

Залежно від виду процедури варіюється і вартість фиброгастродуоденоскопии. Проведення стандартного і планового огляду обійдеться дешевше. Якщо виникне необхідність у додаткових маніпуляціях, наприклад, біопсії, то витрати будуть більше.

Показання та протипоказання до проведення процедури

Фиброгастродуоденоскопия шлунка призначається пацієнтам при підозрі на онкологічне захворювання, необхідності уточнити діагноз, визначити місця, що кровоточать або наявність пухлин. Всім пацієнтам середнього віку, родичам яких ставився діагноз рак шлунка, рекомендується проходити дану процедуру щороку. Це допоможе виявити рак на ранній стадії і своєчасно провести лікування.

Обстеження може надати неоціненну допомогу при встановленні причин нападів печії, відчуття тяжкості після прийому їжі, стрімкої втрати ваги, явища нудоти, блювоти з кров’ю, дозволить виявити особливості роботи травного тракту.

Дослідження не призначається пацієнтам, які мають серйозні нервові і психічні розлади, при легеневій недостатності. При наявності запальних процесів у горлі або легких процедуру варто проводити після повного одужання.

Підготовка до фиброгастродуоденоскопии шлунка

Головною передумовою для точного діагнозу є відсутність їжі і рідини в шлунку. Їжа заважає візуального дослідження області, може посилити блювотний рефлекс і утруднить виконання процедури. Якщо дослідження проводиться вранці, то останній прийом їжі напередодні процедури повинен відбутися не пізніше 8 години вечора. Якщо дослідження заплановане на другу половину дня, то можна дозволити собі легкий сніданок, однак не пізніше 8 години ранку. Оскільки нікотин сприяє виділенню шлункового соку, не рекомендується курити кілька годин до проведення обстеження. У кожному конкретному випадку не буде зайвим обговорити зі своїм лікарем, як готуватися до фиброгастродуоденоскопии шлунка.

Безпосередньо перед обстеженням необхідно послабити комір або краватку. Якщо у пацієнта стоять знімні зубні протези, то їх краще зняти, щоб уникнути їх зміщення та травмування порожнини рота.

Техніка проведення фиброгастродуоденоскопии

Тривалість фиброгастродуоденоскопии становить 5-10 хвилин. Якщо виникне необхідність провести біопсію, то загальна тривалість дослідження збільшиться до 20 хвилин. Обстеження шлунка проводиться лежачи на лівому боці. Перед початком дослідження здійснюється зрошення зіву анестетиком. Це допоможе знизити чутливість при ковтанні і усунути блювотні позиви. Потім у порожнину рота вставляється пластмасовий загубник, який потрібен для попередження можливих пошкоджень ендоскопа унаслідок мимовільного змикання зубів. Після цього починають повільно вводити ендоскоп.

Щоб обстеження доставило, якомога менше дискомфорту, рекомендується дотримуватися таких правил:

    правильне дихати. Дихати потрібно носом, роблячи неглибокі і часті вдихи; не ковтати; постаратися заспокоїтися і розслабитися; не робити хів.

Після фиброгастродуоденоскопии може бути відчуття утрудненого ковтання. Це явище пов’язане з проведенням анестезії і повинно само по собі пройти через півгодини.

Фіброколоноскопія – це ендоскопічне дослідження товстої кишки (прямої та ободової кишок). Проводиться це дослідження за допомогою спеціального апарату, що представляє тонку гнучку трубку, в якій проходить оптоволокно. Через оптичне волокно проходить світло, який необхідний для огляду кишки, а також зображення, яке передається на окуляр або ж на відеосистему.

У трубці фіброколоноскопії також є канал для подачі повітря і проведення спеціальних інструментів. Стінки порожній товстої кишки спадаються, тому для їх огляду потрібно роздути кишку за допомогою повітря.

З якою метою проводиться дослідження?

Фіброколоноскопія проводиться з метою діагностики захворювань товстої кишки. До них відносяться виразковий і звичайний коліти, хвороба Крона, хвороба Гіршпрунга, поліпи і поліпоз, пухлини товстої кишки.

На відміну від рентгенівських методів дослідження фіброколоноскопії володіє одним дуже важливим перевагою. Під час цього дослідження можна взяти невеликий шматочок тканин для гістологічного дослідження (дослідження під мікроскопом тканин, попередньо профарбованих спеціальними барвниками). У зв’язку з цим фіброколоноскопії широко використовується в діагностиці раку товстої кишки.

Іншою метою фіброколоноскопії є видалення доброякісних новоутворень товстої кишки. Так, під час дослідження можуть бути видалені поліпи. Видаляються поліпи для попередження виникнення злоякісної пухлини і з метою їх дослідження. При множинних поліпах або поліпозі (при огляді поліпи не піддаються рахунку) є підвищений ризик розвитку раку.

Як проходить дослідження?

Перед дослідженням проводиться очищення кишечника за допомогою клізм, а також прийому проносних засобів. Вміст товстої кишки має бути видалено в зв’язку з тим, що воно заважає огляду. Для підготовки до дослідження нерідко застосовуються спеціальні препарати (наприклад, Фортранс), які ефективно очищають кишечник.

Фіброколоноскопія проводиться без анестезії, так як дослідження не викликає болю. Лікар спочатку проводить пальцеве дослідження прямої кишки, потім через анус пацієнтові вводять фіброколоноскоп, який повільно просувають в товсту кишку. Асистент лікаря, який проводить дослідження, подає повітря в фіброколоноскоп. Після того, як апарат заведений, проводиться огляд, і при необхідності виконуються маніпуляції. Після закінчення дослідження трубку фіброколоноскопії повільно видаляють.

Під час дослідження пацієнт може відчувати певний дискомфорт, проте болю бути не повинно. Дослідження може бути болісно при наявності у пацієнта запальних захворювань прямої кишки, наприклад, анальної тріщини. У разі неможливості проведення фіброколоноскопії через вираженого болю у деяких пацієнтів проводиться це дослідження під загальним знеболенням (рідко).

Записатися на прийом

Завантаження...

Керівник кабінету та персонал

Потужна команда, яка працює для вашого здоров'я

Мостбауер Юрій Валер`янович

лікар-ендоскопіст